ČLK se rozhodla finančně podpořit lékaře před atestací

ČLK: peníze mezi lékaře musíme rozdělit spravedlivěZdroj: www.tribune.cz (18.09.2009 - Autor: Iva Bezděková)
Česká lékařská komora se rozhodla finančně podpořit mladé lékaře před atestací. Iniciovala projekt Iuventis medica, ze kterého lékaři mohou čerpat peníze na úhradu části nákladů nutných k přípravě na atestaci. Finanční fond v hodnotě 800 tisíc korun spravuje Nadace Charty 77. Peníze na rozjezd projektu poskytla Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Jakým způsobem bude ČLK rozdělovat 800 tisíc korun, které jsou nyní ve fondu Iuventus Medica k dispozici? Na otázky Medical Tribune odpovídá MUDr. Michal Sojka, mluvčí ČLK.

Absolvent lékařské  fakulty se dozvěděl z tisku o projektu Iuventus Medica. Je členem ČLK a má zájem o finanční podporu pro své další vzdělávání. Jak konkrétně si má o peníze požádat?


Lékaři se budou moci začít hlásit od 1. října, kdy projekt začíná, až do konce prosince letošního roku. Do doby spuštění projektu je ještě nutné rozhodnout  především to, jak bude nastavený limit na rozdělování peněz z nadace. Oněch 800 tisíc korun můžeme rozdělit podle různých kritérií. Jedním z nich je nestanovovat omezení přihlášek a rozdělit peníze mezi všechny přihlášené lékaře v období říjen-prosinec. Jinými slovy – čím více lékařů by se přihlásilo, tím méně peněz by na jednotlivce zbylo. Druhou variantou je stanovení limitu příspěvku na jednoho lékaře. V případě, že by se lékařů přihlásilo více, tak někteří z nich by čekali by na proplacení až do dalšího roku, kdy se podaří sehnat další peníze.

Jaké dokumenty či doklady bude muset lékař při žádosti o příspěvek předložit?


ČLK prověří, že dotyčný je skutečně lékař, je členem komory a nemá atestaci.

Máte nějaký odhad, jak vysoký by mohl být příspěvek ČLK na jednoho lékaře před atestací?


To si právě v tuto chvíli vůbec netroufám odhadnout. Záleží na tom, jak bude nastavený systém rozdělování peněz. Předatestačních lékařů je kolem 5000. My nechceme jít nějakou cestou selekce věkové (například dát peníze jen lékařům do určitého věku) ani oborové ani poskytovat tyto peníze jakousi formou grantu. Chceme vytvořit nějaký spravedlivý systém rozdělování peněz. Česká lékařská komora se bude snažit sehnat některé další prostředky, zvažujeme například, že by představenstvo komory dalo do projektu 200 tisíc korun, aby se celková částka zaokrouhlila na milion.

Každopádně v řádech několika desetitisíců se příspěvek zřejmě pohybovat nebude…


To zřejmě ne.

Na jaký typ vzdělávání je tento příspěvek určen? Na úhradu nákladů jakýchkoliv předatestačních kurzů? Nebo je zde nějaké omezení?


Příspěvek slouží na předatestační kurzy a na nákup odborné literatury. Neslouží na uhrazení poplatku za atestaci. My s tímto poplatkem velmi nesouhlasíme, takže ho tímto ani nechceme podporovat.

Jakým způsobem budou v této věci komunikovat s ČLK mimopražští lékaři? Budou moci vyřizovat potřebné formality s místními ČLK, nebo pouze s Prahou?


Toto zatím není přesně rozhodnuté, budeme to řešit v rámci příprav projektu do konce září. Obecně ale mohu říci, že je lepší, aby s nadací komunikovalo pouze jedno místo. Vypadá to tedy spíš, že by to celé administrovala centrála České lékařské komory. Což ale neznamená, že lékaři budou muset do Prahy dojíždět. Bude stačit poslat všechny potřebné doklady poštou. Od října budou na webových stránkách ČLK vyvěšena kontaktní místa, která budou na tuto administraci připravena.

Bude lékař, který se rozhodne čerpat prostředky prostřednictvím fondu Iuventus Medica,  podepisovat nějakou smlouvu? Budou takovému lékaři vyplývat z této finanční podpory nějaké závazky?


Lékař se k ničemu nezavazuje. Jediné, co po něm budeme chtít je doložit náklady na vzdělávání příslušnými účty.

Vypadá to jako filantropický počin – komora dává mladým lékařům finanční podporu a nikdo od nich nežádá žádný závazek…


Je to charitativní počin. A je skandální, že čeští mladí lékaři potřebují charitu. ČLK by nejraději podporovala lékaře sama, ale komora nemá tyto prostředky ani pravomoci. Veškeré finanční prostředky tedy jdou přes nadaci, komora tuto akci pouze organizuje, ale neposkytuje žádné prostředky. Tento projekt nemá ambice problém vyřešit, ale lékařům alespoň trochu pomoci.

Iva Bezděková, www.tribune.cz
na začátek stránky
 
jméno
heslo
 
 

Vzdělávání

CVD V KOSTCE ANEB ŠEST NEJVĚTŠÍCH OBJEVŮ V OBLASTI ŽILNÍHO ONEMOCNĚNÍ

Termín: 26.03.2019 od 17:30

Pořadatel akce: OS ČLK v Děčíně ve spolupráci se společností Servier s.r.o.

9. SEMINÁŘ GYNEKOLOGŮ ČESKOSASKÉHO ŠVÝCARSKA

Termín: 22.03.2019 od 18:00

Tradiční seminář s různými oblastmi zájmu terénních i nemocničních gynekologů.

Inzeráty a nabídky

27. 1. 2010

Hledá se oftalmolog k občasným zástupům

Hledá se oftalmolog k občasným zástupům v oční ordinaci.

stránka byla vygenerována za: {benchmark} sec