Zpět na hlavní stránku

Prohlášení Asociace nemocnice ČR v protestním akcím soukromých lékařů


K připravované stávce praktických lékařů a ambulantních specialistů,
jejich žádosti o razantní řešení problémů zdravotnictví
a o odvolání ministryně zdravotnictví

30. září 2005

Asociace nemocnic ČR chápe rozhořčení svých kolegů, praktických lékařů a ambulantních specialistů, kteří jsou stejně jako její členové postiženi zpožďováním plateb VZP za poskytnutou lékařskou péči o více než 50 dnů po lhůtě splatnosti. Asociace nemocnic ČR se však ohrazuje proti některým výpadům a osočováním, že nemocnice jsou příčinou finančních problémů ve zdravotnictví, protože čerpají nejvíce prostředků z veřejného zdravotního pojištění a Ministerstvo zdravotnictví ČR jim straní svými vyhláškami na úkor ostatních poskytovatelů zdravotní péče.

Praktičtí lékaři v současné době dostávají od zdravotních pojišťoven paušál tzv. kapitační platbu za každého registrovaného pacienta, která jim zajišťuje 75% úhrady, a to nezávisle na počtu skutečně ošetřených pacientů v daním období. Předpokládali bychom tedy, že praktičtí lékaři budou ctít povinnost starat se o své pacienty nejen průměrně 6 hodin denně, jak je tomu nyní, ale že se budou starat o zajištění nepřetržité lékařské péče formou lékařské služby první pomoci. V současnosti totiž dochází k rozpadu tohoto systému, na jehož fungování se finančně podílí také instituce státní správy a samosprávy. Bohužel, navzdory poměrně vysokému finančnímu ohodnocení považují mnozí praktičtí lékaři LSPP za přílišnou osobní zátěž a odmítají ji sloužit.

V regionech, kde se LSPP již rozpadla, zmatení a nejistí pacienti bloudí mezi zdravotnickými zařízeními a nakonec nacházejí jedinou a první pomoc právě v nemocnicích, kterým ale tato činnost nepřísluší. Nemocnice pak pacienta ošetří v rámci ústavní pohotovosti, ale bez náležitého navýšení úhrad od zdravotní pojišťovny, neboť úhrady prostřednictvím paušálů toto neumožňují. Výsledkem je přesun práce a odpovědnosti na jiný (nemocniční) segment bez odpovídajících prostředků.

Nárůst v segmentu ambulantní péče činil meziročně až 9%, což je o 3% více, než je průměrný roční nárůst zdrojů v příjmech zdravotních pojišťoven. Ambulantní specialisté v terénu představují podle politiky zdravotních pojišťoven „náborový potenciál“ další klientely, takže tito lékaři dostávají za jeden bod zaplaceno 1,05 Kč. Přitom ambulantní specialisté v nemocnicích dostanou za stejný výkon v přepočtu na jeden bod zaplaceno pouze 0,89 Kč nebo dokonce ještě méně! Čili – nemocnice dostávají za srovnatelnou práci o 10%-15% menší úhradu než ambulantní specialisté v terénu. Nemocnice však, až na výjimky, zajišťuje péči o pacienty odpoledne, v noci, o víkendech a o svátcích, tedy v době, kdy ambulantní specialisté mohou odpočívat nebo se věnovat rodině a svým zálibám. Pokud by dostávali ambulantní specialisté za svou práci zaplaceno stejně jako nemocnice, zdravotní pojišťovny by ušetřily ročně až 1,25 mld. Kč.

Dále je otázkou, proč zdravotní pojišťovny podporují vznik nadbytečných kapacit laboratoří a rentgenů, tzv. komplementu v místech, kde je dostatečná kapacita těchto pracovišť v nemocnicích. Komplement totiž dlouhodobě patří mezi segmenty, které se vždy dohodnou se zdravotními pojišťovnami na úhradách, na které ale nemají vliv regulační vyhlášky MZd. Tento segment vykazuje meziročně nárůst 11-16%, přitom dlouhodobě se meziroční navýšení zdrojů v systému zdravotního pojištění pohybuje kolem 6%. Pokud by tento segment vykazoval nárůst srovnatelný s příjmy ZP, bylo by možné uspořit až 1,8 mld. Kč.

Na základě výše popsaných důvodů vyzýváme zdravotní pojišťovny:

  • aby smluvním lékařům, kteří stávkou ohrožují dostupnost péče o pacienty, vypověděly smlouvu. Zároveň nabízíme zajištění odpovídající péče v ambulancích nemocnic za cenu 0,90 Kč za bod, tedy o 15% levněji, než je tomu nyní u ambulantních specialistů.

  • aby u praktických lékařů, kteří se reálně nepodílejí na zajišťování LSPP u svých pacientů a nemohou tuto péči prokázat za uplynulé tři měsíce, byla snížena kapitační platba. Zároveň upozorňujeme na nutnost zajištění fungující LSPP ve všech regionech ČR.

  • aby zvážily možnost omezení v oblasti komplementu s tím, že také v tomto případě jsou nemocnice připraveny převzít činnost tohoto segmentu, a to za ceny o 15-20% nižší, než jsou v současnosti.

V tomto kontextu vyzýváme též premiéra Jiřího Paroubka i ministryni zdravotnictví ČR Miladu Emmerovou, aby byly nemocnicím vytvořeny stejné úhradové podmínky, jaké jsou zdravotními pojišťovnami vytvořeny pro převážně soukromé subjekty v segmentu komplementu a ambulantních specialistů. Rovněž požadujeme zajištění odpovídajících zdrojů ze segmentu praktiků do segmentů nemocnic za činnost, kterou nemocnice poskytují za stále méně funkční LSPP.

Asociace nemocnic ČR

Ing. Jaroslava Kunová, předsedkyně

 

( NA DOMOVSKOU STRÁNKU OS ČLK )          ( NAHORU )

Aktuality - Kontakt na OS - Poradna - Zákony a předpisy - Zápisy ze schůzí - Zdravotní pojišťovny - Zprávy z ČLK
Stránky připravuje Okresní sdružení České lékařské komory v Děčíně ( info[zavináč]clk.cz )
Návštěvnost našich stránek je sledována serverem NAVRCHOLU.cz
(C) 2002-2005 Webmaster