Kontakty a další informace

INFORMACE
PRO ZDRAVOTNICKÁ
ZAŘÍZENÍ

(ARCHIV)


Rychlá výstraha SÚKLu   stahování preparátu CHOLSTAT // příměs durmanu v bylinném čaji
                                              chybné balení DIGOXINu  // falsifikát "SOMATOHORM"u 

Upozornění SÚKLu:                    Možné závažné účinky Propofolu

Upozornění na:                             pacienta požadujícího aplikaci Dolsinu // pacientku požadující opiáty //
                                                     "bloudícího" pacienta se zálibou v RTG

Poskytování zdravotní péče občanům Ruské federace a Běloruské republiky
Nový způsob úhrady zdravotní péče a léčiv zadrženým cizincům


Rychlá výstraha SÚKLu - stahování přípravku CHOLSTAT

Z důvodu nárůstu zahraničních hlášení závažných nežádoucích účinků přípravku CHOLSTAT 0.1, 0.2 a 0.3 tbl. (cerivastatin) držitel rozhodnutí o registraci - firma Laboratoires Fournier s.r.o. - stahuje z trhu v České republice všechny síly a všechny šarže tohoto léčivého přípravku.

Všechna zdravotnická zařízení jsou žádána o přijetí opatření ke stažení uvedeného přípravku.

Rychlá výstraha SÚKLu - kontaminovaný bylinný čaj  [zpět nahoru]

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozorňuje na kontrolní zjištění České zemědělské a potravinářské inspekce, která ve výrobku FENYKL OBYČEJNÝ – BYLINNÝ ČAJ, výrobce a HERBEX s.r.o., SR, dovozce HERBEX CZECHIA, s.r.o., zjistila mimo rozemletých semen fenyklu u dvou šarží výrobku též příměs semen durmanu obecného. U výše uvedeného výrobku FENYKL OBYČEJNÝ – BYLINNÝ ČAJ bylo přistoupeno 2.2.2001 k urychlenému stažení všech šarží.

Tuto informaci uvádíme s ohledem na její závažnost, přestože výrobek není léčivým přípravkem.

Rychlá výstraha SÚKLu - závadné balení Digoxinu [zpět nahoru]

Podle sdělení MUDr. Milana Šmída, CSc., ředitele SÚKLu Praha, se vydává tato rychlá výstraha [zde k nahlédnutí originál]:

Bylo zachyceno balení preparátu přípravku DIGOXIN 0,250 LÉČIVA, tbl. 30x0,25 mg,
č.š. 5550999
, u něhož byla zjištěna závada v jakosti - chybné označení síly na blistru. Ve skádačce Digoxin 0,250 Léčiva byl nalezen blistr označen jako Digoxin 0,125 mg Léčiva se stejným číslem šarže jako síla 0,250 mg t.j. 5550999.

Dále se pozastavuje používání léčivého přípravku NUTRIFLEX PLUS, inf. 5x2000 ml (vak), č. š. 9264HO1C, držitel rozhodnutí o registraci B. Braun MELSUNGEN AG, SRN z důvodu závady v jakosti (mikrobiální kontaminace).

Rychlá výstraha SÚKLu - neúčinná napodobenina preparátu SOMATOHORM Léčiva [zpět nahoru]

Podle sdělení MUDr. Milana Šmída, CSc., ředitele SÚKLu Praha, se vydává tato rychlá výstraha [zde k nahlédnutí originál]:

Byl zachycen falsifikát léčivého přípravku SOMATOHORM s napodobeninou loga a.s. Léčiva v podobě lahvičky s bílým lyofilizátem s textem:

        "Somatohorm ® 4 I.E.
         Obsah: Somatropin
         Č. šarže:
         8911535       09/2002
         Skladovat při 2 - 8 ° C
"

Uvedená napodobenina neobsahuje žádný somatropin!! Při zachycení takového výrobku nepoužívat a ihned informovat SÚKL (např. na e-mailu sukl@sukl.cz ).

Informace SÚKL k možným vážným nežádoucím účinkům propofolu [zpět nahoru]

Informace SÚKL k možným vážným nežádoucím účinkům propofolu

V roce 1998 byl u dětí popsán „propofol-infusion syndrom“, zahrnující srdeční selhání, rhabdomyolýsu, metabolickou acidósu a hyperkalemii 4. až 5. den sedace propofolem v dávkách nad 5 mg/kg/h. U dospělých byl dosud tento syndrom popisován ojediněle. V retrospektivní kohortové studii 67 pacientů s vážným úrazem hlavy bylo identifikováno 7 případů s výskytem „propofol-infusion syndrom“. U všech těchto případů byl k sedaci a kontrole intrakraniální hypertenze použit v kontinuální infuzi propofol v dávkách vyšších než 5 mg/kg/h (průměrná použitá dávka 6,5 mg/kg/h) po dobu delší než 58 hodin (medián nástupu syndromu 67 hodin, medián doby úmrtí po zahájení infuze 91 hodin).

V České republice jsou s účinnou látkou propofol zaregistrovány léčivé přípravky: Diprivan 1% (držitel rozhodnutí o registraci AstraZeneca Ltd.), Propofol Abbott (Abbott Laboratories Ltd.), Propofol Genthon 10mg/ml (Genthon GmbH) a Recofol (Leiras OY).

Schválené souhrny údajů těchto přípravků uvádějí dávku v rozmezí 0,3-4 mg/kg/h jako obvykle dostatečnou k sedaci při umělé plicní ventilaci. Zároveň upozorňují, že se propofol nedoporučuje k sedaci pacientů mladších 16 let.

Na základě dostupných informací není zatím možné definitivně potvrdit kauzální vztah mezi delším používáním vyšších dávek propofolu a vznikem „propofol-infusion syndrom“, nicméně SÚKL doporučuje lékařům nepřekračovat dávku 4 mg/kg/h v indikaci dlouhodobé sedace.

Upozornění na pacienta fingujícího potřebu opiátů [zpět nahoru]

Cestou Zdravotního referátu Okresního úřadu v Děčíně nám byla předána zpráva ředitele Vojenské nemocnice Olomouc. I když originální zpráva uváděla plné identifikační údaje pacienta, rozhodli jsme se je vypustit z tohoto znění:

Dovoluji si Vám zaslat údaje o pacientu Radku K., r.č. 70..../...., bydliště Klatovy 1 - řidič z povolání, který byl ošetřen ve Vojenské nemocnici Olomouc

V anamnéze udává dlouhodobé vertebrogenní potíže s údajně prokázanou hernií disku L5/S1, pro kterou objednán k neurochirurgickému řešení. Dále udává alergii na běžná analgetika a spasmolytika, snáší ale Dolsin. Přijat v pozdních nočních hodinách pro náhle vzniklou bolest v bederní krajině, propagující se do pravé dolní končetiny. Po ošetření v ranních hodinách odmítl další vyšetření i pobyt v nemocnici a nemocnici opouští.

Dodatečně telefonicky zjištěno, že podle stejného scénáře byl krátkodobě hospitalizován v několika nemocnicích na Ostravsku, Praze a Plzni, ošetřen i v Nemocnici Šternberk.

Nelze tedy vyloučit, že se jedná o pacienta, vyhledávajícího ošetření za účelem aplikace analgetika - opiátu.

plk. MUDr. Milan Veselý
ředitel Vojenské nemocnice
Olomouc

V téže věci došla i další zpráva z Opavy, kde se jmenovaný pacient dostavil v květnu t.r. s údajnou náhle vzniklou renální koliku a dožadoval se podání Dolsinu. Přitom se prokazoval dokumentací, která udávala alergii na běžná analgetika. Poté, co si lékařka ověřovala telefonicky, zda se jedná o výše uvedeného pacienta, pochopil situaci a z ordinace uprchl.

Rovněž na LSPP v okrese Děčín již byl tento pacient zjištěn a jednal vždy podle stejného, výše uvedeného scénáře.

Upozornění na pacientku požadující opiáty [zpět nahoru]

Cestou Zdravotního referátu Okresního úřadu v Děčíně nám byla předána zpráva ze Zdravotního referátu OkÚ v Ústí nad Labem tohoto znění:

Pacientka, představující se jako Nováková, bytemÚstí nad Labem, Obvodová ul., jindy jako Iveta Jelínková, bytem Ústí nad Labem, Šumavská 32 (prokazuje se průkazkou pojištěnce ZP MV na r.č. 625421/0523), obchází ordinace včetně ordinací LSPP, tvrdí, že je po těžké operaci a žádá předepsání přípravku DOLSIN. Předkládá lékařské nálezy, které jsou patrně falzifikovány.

Jedná se o silně závislou osobu.

[dopis OkÚ Děčín z 6. 5. 1999]

Upozornění na "bloudícího" pacienta z Vyššího Brodu se zálibou v RTG snímkování [zpět nahoru]

Cestou Zdravotního referátu Okresního úřadu v Děčíně nám byla předána zpráva ze Zdravotního referátu OkÚ v Českém Krumlově tohoto znění:

"Pan Stanislav Kr..., r.č.73......., bytem Vyšší Brod čp. 311, registrovaný u praktické lékařky MUDr. Novotné ve Vyšším Brodě se pohybuje po celém území ČR a vyžaduje hospitalizace v nemocnicích, nejčastěji s udávaným pádem na hlavu či hematurií.

Za poslední 2 roky nebyl u své registrující lékařky, ale měl celkem 29 hospitalizací v různých nemocnicích, kde byl opakovaně vyšetřován na RTG i CT.

Propouštěcí zprávy z hospitalizací dochází na adresu registrující lékařky a je z nich patrné, že dávky záření z různých RTG vyšetření již ohrožují jeho zdraví."

[E-mail z 28.6.1999]

Poskytování zdravotní péče občanům Ruské federace a Běloruské republiky [zpět nahoru]

Podle sdělení Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 30.4.1999  Jsou všechna zdravotnická zařízení upozorněna na to, že s platností od 1.1.1999 je poskytována zdravotní péče občanům Běloruské republiky (včetně pracovníků velvyslanectví!) a s platností od 1.5.1999 je poskytována zdravotní péče občanům Ruské federace pouze za úhradu! Ministerstvo zdravotnictví již nadále úhradu za tyto cizince nehradí.

(V dalším textu se připomíná, že pro provedení úhrady léčení u jiných cizinců, za které zdravotní péči Ministerstvo zdravotnictví ČR hradí na základě mezistátních dohod, je nezbytné mít k dispozici:

  • jméno a data narození, zemi,
  • důvod pobytu (turistika, studium+kmenové číslo),
  • diagnózu, datum ošetření/vyšetření, data hospitalizace (od-do) a kódy provedených výkonů,
  • bankovní spojení poskytovatele vč. čísla účtu a čitelné jméno a telefon odpovědného pracovníka pro možnost konzultace.

Hodnota bodu je v těchto případech 0,80 Kč.)

Nový způsob úhrady zdravotní péče a léčiv zadrženým cizincům [zpět nahoru]

Okresní úřad v Děčíně nám poskytl informace o novém způsobu likvidace faktur za poskytnutou zdravotní péči a léčiva u cizinců, zadržených na území České republiky a umístěných v policejních celách v záchytném zařízení.

Přijaté opatření spočívá v tom, že bude prováděna úhrada faktur vystavených zdravotnickým zařízením za poskytnutou zdravotní péči a léčiva všem zadrženým cizincům bez ohledu na uzavřené smlouvy v oblasti poskytování zdravotní péče přímo Ministerstvem zdravotnictví ČR (úhrada faktur tedy nebude prováděna přes Policii ČR). Vyhlášení Ministerstva zdravotnictví má čj.411-98 a je datováno dne 27.1.1999. [zde je k vidění originál]

Podmínkou stanovenou ministerstvem zdravotnictví však je, že nedílnou součástí takto předložených faktur bude doklad (potvrzení) vyplněný ve třech výtiscích (jeden výtisk bude sloužit pro potřebu Policie ČR a zbývající dva pro zdravotnické zařízení, které zajistí odeslání jednoho výtisku Ministerstvu zdravotnictví ČR k fakturaci). Tímto dokladem [zde je vzor dokladu]policie potvrdí, že se skutečně jedná o cizince umístěného v policejní cele nebo v záchytném zařízení; cílem je zamezit zneužití takto prováděné fakturace ze strany zdravotnických zařízení ve prospěch jiných osob. Je proto nutné, aby doklad obsahoval všechny stanovené údaje a jeho obsah nebyl měněn apod.

-isu-


( NA DOMOVSKOU STRÁNKU OS ČLK )          ( NAHORU )

Aktuality - Kontakt na OS - Poradna - Zákony a předpisy - Zápisy ze schůzí - Zdravotní pojišťovny - Zprávy z ČLK
Stránky připravuje Okresní sdružení České lékařské komory v Děčíně ( info[zavináč]clk.cz )
Návštěvnost našich stránek je sledována serverem NAVRCHOLU.cz
(C) 2002-2005 Webmaster